Projektowanie – bez względu czy chodzi o meble, domy, czy przedmioty do druku w drukarce 3D, to nie proste zajęcia. Od projektującego wymaga się bardzo dużej samodyscypliny,  umiejętności abstrakcyjnego i przestrzennego myślenia oraz dużej wyobraźni. Jednak, wcale nie trzeba kończyć studiów lub specjalistycznych kursów, aby móc projektować. Jest przecież wiele osób, które mają wszystkie te cechy, a w dodatku uwielbiają wymyślać nowe wytwory, a jedyne czego im potrzeba to nie dyplom ukończenia uczelni wyższej, ale dobry  program projektowy.

Dobrej jakości program projektowy dostępny jest niemal dla każdego, nie tylko dla osób, które są w tej dziedzinie fachowcami. Bardzo często o tym zapominamy i rezygnujemy ze swoich planów oraz marzeń, a nawet z hobby, którym dla wielu jest właśnie projektowanie.

Programy do projektowania w 3D, a więc do projektowania przestrzennego są obecnie bardzo modne. Za ich pomocą można stworzyć niemal wszystko; nie tylko domy i budowle, ale pomogą również w zagospodarowaniu działki, w zaprojektowaniu kojca dla psa, w zaprojektowaniu schodów do domu czy też mebli. Idealnie sprawdzą się również do projektowania mniejszych przedmiotów, które następnie można, bez najmniejszego kłopotu, wydrukować w drukarce przestrzennej.

Obecna technologia daje nam wiele rozwiązań. Potrzebujemy jedynie głowy pełnej pomysłów oraz chęci i zapału do ich realizacji. Skąd wziąć programy? Oczywiście można zakupić je za pomocą Internetu. Wiele dobrych programów oferuje darmowe wersje DEMO, na okres próbny, tak, aby można było sprawdzić, czy program nam w pełni odpowiada. Jeżeli tak, dokonujemy transakcji, a w zamian dostajemy pełen dostęp do wszystkich funkcji. Nowoczesne programy mają bardzo bogate opcje oraz wiele  bibliotek z towarami sklepów. W ten sposób, możesz, nie wychodząc z domu, nie tylko umeblować dom, który budujesz, ale także policzyć od razu koszt  zakupu wszystkich mebli, a nawet sprzętów AGD.

Tworzenie grafiki trójwymiarowej nie jest trudne, zwłaszcza dzisiaj, kiedy do dyspozycji mamy naprawdę wiele rozwiązań i technologii. Wszystkie wskazówki możemy znaleźć w sieci. Potrzebujemy wyłącznie dobrego sprzętu oraz odpowiedniego programu.

Wiele osób ma zapewne wątpliwości przed zakupem oprogramowania. Są one uzasadnione, przede wszystkim ze względu na cenę niektórych programów do projektowania przestrzennego. Niektóre z nich kosztują nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ale spokojnie – programy takie przeznaczone są dla fachowców, którzy musza pracować na najlepszej klasy programach. Do celów hobbistycznych wystarcza o wiele tańsze programy. Najpopularniejszym z nich jest CAD, jednak w ostatnim czasie powstało jego wiele zamienników oraz innych programów, które nie odbiegają jakością od wersji najpopularniejszej. Programy do projektowania występują również w różnych wersjach językowych, także w polskiej. Są niezwykle przystępne w obsłudze i z pewnością nie sprawią żadnych trudności. Naturalnie, trzeba będzie spędzić nad programem kilka wieczorów, aby go poznać, ale będzie to raczej duża przyjemność!