wakacje

Urlop to czas, na który czekamy z wielką niecierpliwością. Czasem planujemy go już prawie cały rok i pracujemy z nadzieją, że dobrze wypoczniemy. Bardzo często zdarza się jednak, że jadąc na urlop, wcale nie wypoczywamy, tylko martwimy się naszą pracą, domem, który został bez opieki, niezałatwionymi sprawami. Martwimy się też o to, aby za dużo nie wydać, aby szczęśliwie wylądować w kraju. Po takich wakacjach jesteśmy jeszcze bardziej zmęczeni, aniżeli przed. Czy jest więc jakaś rada, aby urlop był naprawdę udany?

  1. Wyluzuj – wakacje to nie jedyny czas na wypoczynek

Coraz więcej badań wykazuje, że Polacy nie potrafią odpoczywać. Oczywiście, w znacznej mierze wynika to z potrzeb finansowych, a więc np. bierzemy nadgodziny, chętnie pracujemy w weekendy.  Warto jednak czasem zrobić sobie wolny dzień w tygodniu, bez pracy. Pójść na spacer, przeczytać książkę, napić sie drinka w przyjemnym barze.  Wypoczynek to nie tylko wakacje!

  1. Wybieraj wczasy na swoją kieszeń

Branie kredytu na wakacje lub wydawanie wszystkich swoich oszczędności tylko po to, aby pić dobre drinki pod palma lub koło basenu w tropikach, niekoniecznie jest dobrym pomysłem. Spowoduje to, ze zamiast wypoczywać, całe wakacje będziesz zamartwiał się o pieniądze.

  1. Nastaw się pozytywnie

Bez względu na to, czy wybierzesz Ciechocinek czy Karaiby, Twoje wczasy mogą być udane lub nie. Dobry wypoczynek w najmniejszym stopniu zależy od miejsca, ale właśnie od Twojego humoru i nastawienia.

  1. Załatw wszystkie sprawy służbowe

Choć czas przed wakacjami w pracy zawsze jest napięty, postaraj sie dopiąć wszystko na ostatni guzik. Nie zostawiaj nawet jednej rzeczy, która mogłaby Ci zepsuć wolny czas. Jeśli czegoś nie zdążysz zrobić, przekaż sprawę komuś innemu, podając mu wszystkie szczegóły, tak aby nie musiał niepokoić Cię na urlopie.

  1. Załatw wszystkie sprawy domowe i rodzinne

Popłać rachunki, napraw wszystko co konieczne, rozwiąż zaległe sprawy tak, aby nic nie przeszkodziło Ci w Twoim wypoczynku.

  1. Organizacja

Dokładnie przemyśl co będzie Ci potrzebne. Nie bierz za dużo rzeczy. Lepiej zorientować się, gdzie w pobliżu miejsca do którego jedziesz są sklepy, przychodnie, apteki, ale też atrakcje, z których powinieneś skorzystać.

  1. Zostaw laptop i zbędne urządzenia w domu

Świat się nie zawali, jeśli na kilka dni przestaniesz pracować. Pozwól, aby Twój mózg odpoczął od pracy. Popływaj, opalaj się, chodź po górach. Zobaczysz jak dobrze Ci to zrobi.

  1. Kilka dni mniej i kilka dni więcej

Pójście do pracy zaraz po urlopie nie jest przyjemne. Lepiej zatem skrócić go o dwa, trzy dni i pobyć przez ten czas w swoim domu.

  1. Telefon tylko dla bliskich

Jeżeli pozamykasz sprawy w  pracy i uprzedzisz o swoim urlopie, możesz pozostawić telefon w domu. Zabierz jedynie ten prywatny, na który będzie mógł dodzwonić się ktoś z Twojej najbliższej rodziny. Pracownicy, współpracownicy, albo szef, powinni uszanować Twój wolny czas.

  1. Bezpieczeństwo

Jedziesz na urlop z dziećmi? W zależności gdzie się wybierasz, nie zapomnij o ich i swoim bezpieczeństwie. Kółka do pływania i motylki, jeśli jedziecie nad wodę, kremy do opalania, przygotuj także odpowiednie słownictwo związane z chorobami oraz objawami, które mogą na Was czekać w danym regionie (zwłaszcza tropikalnym).