panele-led-sufitPanele led są w ostatnim czasie bardzo chętnie wykorzystywane w domach, mieszkaniach, ale też w firmach. Oświetlenie to sprzedaje się coraz lepiej  i pomimo  sceptycznego nastawienia niektórych użytkowników, grono chwalących tę technologię jest coraz większe. Aby zrozumieć ich fenomen należałoby najpierw poznać ich historię – nie jest to bowiem technologia wymyślona dziś.

Trochę historii

 

Na początek trochę historii, ale niewiele, żeby nikogo nie zanudzić. Pierwsze diody elektroluminescencyjne zostały wymyślone już ponad sto lat temu przez. Pierwszym, który w ogóle zainteresował się i odkrył to zjawisko był  H. J. Round z Marconi Labs – brytyjski wynalazca. Pierwsze jednak LEDy powstały w rękach  Rosjaniana, a był nim Oleg Władimirowicz Losev. Pracę nad tą technologią trwały długo, a w 1961 roku w Stanach Zjednoczonych opatentowano podczerwień led. Kolejne prace poszły już bardzo szybko, co rok powstawały nowe rozwiązania. Jeszcze w latach 60. stasowanie ledów było niezwykle kosztowne, jednak bardzo szybko nowe badania pozwoliły obniżyć koszty, a ledy weszły do masowej produkcji.

Najtrudniejszym zadaniem okazało się wyprodukowanie diod, które będą emitowały światło białe, które będzie dodatkowo powtarzalne w parametrach jakości, a także będzie prezentowało dużą skuteczność. Obecnie są one już tak udoskonalone, że nie tylko produkcja  nie wymaga bardzo dużych kosztów, ale co ważne – same ledy przyczyniają się do redukcji wydatków na prąd. Jest to jedna z głównych przyczyn tak dużej popularności tego oświetlenia. Oczywiście, wiele informacji na temat oszczędności przy stosowaniu LEDów jest mocno przesadzona, co jednak nie zmienia faktu, iż jest to technologia obniżająca koszty.

Gdzie można stosować?

Oświetlenie LEDowe jest niezwykle uniwersalne. Można je stosować w mieszkaniach jako światło główne, ale też ozdobne. Coraz częściej wykorzystywane jest w firmach i instytucjach – bez względu na to czy jest to biuro, szpital, czy też hala produkcyjna. Oświetlenia może być stosowane wewnątrz budynku, ale też na zewnątrz. Możliwości wykorzystania LEDów są nieograniczone. Co więcej, bez najmniejszego kłopotu można montować je w podwieszanych sufitach, w meblach, szafach i komodach, a także w samochodach. Przy takiej rozbieżności ewentualnych zastosowań nie można się dziwić, że jest to oświetlenie tak często nabywane. Najbardziej wygodnym, szybkim w montażu rozwiązaniem są panele ledowe i to właśnie po nie konsumenci sięgają niezwykle często.  Niektórych – wydawałoby się, odstraszać może jeszcze nieco wyższa cena, aniżeli oświetlenia tradycyjnego. Jednak, badania przeprowadzone przez firmę McKinsey dowiodły, że duża część badanych osób była w stanie  zapłacić średnio 30% za LEDy (w porównaniu do oświetlenia tradycyjnego) dla domu, oraz o 39% więcej dla oświetlenia biurowego, tylko dlatego, aby w przyszłości obniżyć koszty i poprawić swój komfort.

Dlaczego tak bardzo modne?

Użytkownicy, którzy chcą wymieniać w swoim domu oświetlenia na tańsze, mają do wyboru kilka opcji. Alternatywą są na pewno energooszczędne świetlówki kompaktowe, energooszczędne żarówki halogenowe, a także LEDy. Ledy dodatkowo mogą być stosowane jako oświetlenie dekoracyjne – zwłaszcza panele led oraz taśmy. Jeżeli połączymy to z coraz większą dostępnością, coraz korzystniejszymi cenami, a także obniżeniem ogólnych kosztów, uzyskujemy odpowiedź, na pytanie; dlaczego LEDy są tak bardzo modne. Oczywiście można spotkać się z opiniami, że nie jest to komfortowe oświetlenie. Zawsze jednak wtedy warto zapytać użytkownika – gdzie, jakiej jakości i od jakiej firmy zakupił oświetlenie. To bardzo istotne!

Dodatkowymi, wcale nie mniej znaczącymi, pozytywnymi cechami LEDów jest długa trwałość, nazywana inaczej żywotnością, duża odporność na wstrząsy, szereg możliwych barw (nie potrzebne są filtry), niewielka waga i wymiary. Ponadto, nie wymagają dużego napięcia i nie zawierają rtęci.  Co więcej panele led są bardzo proste w montażu.