Nasze domy, a zwłaszcza ich wnętrza, w ostatnich kilku latach, niezwykle się zmieniły. Było i jest to możliwe, w dużej mierze, dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii. Bardzo dużą rolę odgrywa w tym względzie również technologia oświetleniowa, zwłaszcza LED, która rozwija się w sposób bardzo dynamiczny. Dzięki bardzo dużym możliwościom wykorzystania tego oświetlenia, jego innowacyjności, efektywności oraz energooszczędności, można spodziewać się, że już w niedalekiej przyszłości, nikt z nas nie będzie chciał nawet pamiętać o klasycznym oświetleniu.

moduly_led

Na szczególną uwagę zasługują moduły ledowe. Posiadają one różnorodne zastosowania, kształty, moce oraz barwy. Charakteryzują się bardzo wysoką jakością wykonania, a także niezwykle zadawalającymi  parametrami. Świetnie nadają sie do oświetlania reklam, ale równie chętnie wykorzystywane są w naszych wnętrzach. Moduły led można dostosować do każdego projektu, bez względu na styl, który wybraliśmy do naszych wnętrz. Można je bowiem wykorzystywać w sposób bardzo elastyczny, co jest bez wątpienia ich dużą zaletą.

O technologii LED, a dokładnie o wykorzystywanych w niej diodach mówi się, że jest to małe światło o potężnych możliwościach. Oprócz trwałości oraz żywotności, która wynosi ok. 50 tysięcy godzin, charakteryzują się one rozbudowanymi możliwości wykorzystania. Moduły  led skupiają na specjalnej płytce kilka diod, co w praktyce oznacza, że moduły dają światło dość skupione. Dzięki temu, można wykorzystać je w wielu kombinacjach dla osiągnięcia różnych celów. Zazwyczaj nie spełniają one zadania światła głównego w mieszkaniu. Są one raczej niezbędnym już dodatkiem, który gwarantuje oryginalność naszego wnętrza oraz nadaje mu specjalny charakter. Ze względu na wspomniane skupienia światła, moduły ledowe fantastycznie sprawdzają się do oświetlania charakterystycznych elementów architektonicznych lub miejsc w naszych wnętrzach, które są dla nas wyjątkowo istotne – mogą to być zarówno miejsca bardzo intymne, w których to my, jako domownicy mamy poczuć się wyjątkowo, albo, miejsca, które chcemy wyeksponować, aby rzucały się w oczy każdemu, kto nas odwiedzi.  Modne wykorzystanie modułów ledowych wiąże się z odnalezieniem dla nich miejsc oryginalnych. Niektórzy decydują się na umieszczenie ich w suficie lub w podłodze. Inni, chętnie montują je w sypialniach, gdyż ledy potrafią stworzyć magiczną aurę. Podświetla się nimi również klatki schodowe, a dokładniej same stopnie schodów, a także blaty stołu (od dołu), co gwarantuje piękna poświatę. Bardzo oryginalnym pomysłem jest montaż modułów w półkach, na których stoją przedmioty dla nas ważne lub takie, które chcemy wyeksponować. Moduły ledowe można zakupić w różnych wielkościach, co pozwala nam na dowolność w ich montowaniu.

Granica pomiędzy kiczem, zaskoczeniem i elegancją

Okazuje się, że tworzenie kreatywnych projektów z modułami led jest zadaniem trudnym. Wprawdzie, wiedza architektoniczna każdego z nas jest coraz większa (zwłaszcza dzięki swobodnemu dostępowi do wielu informacji, które jeszcze kilka lat temu dostępne były wyłącznie dla osób zajmujących się konkretnym tematem, czy dziedziną), a możliwości wręcz nieograniczone, jednak między innymi dlatego, tak trudno jest czasem znaleźć złoty środek smaku. Kolorowe ledy, o czym warto pamiętać, bardzo szybko mogą zamienić nasze wnętrze w niezbyt ciekawą dyskotekę lub bar. Warto więc bardzo dokładnie przyjrzeć się ofertom, przejrzeć wiele dostępnych chociażby w sieci projektów wnętrz, tak, aby nasze mieszkanie nie było kiczowate, a elementy zaskoczenia, aby prowadziły w kierunku elegancji, a nie śmieszności. Moduły led są takim rodzajem oświetlenia, które zmierza ku elegancji, dużej estetyce i nowoczesności opierającej się na minimalizmie oraz prowadząc do miniaturyzmu.