Dziś architektura wnętrz nabiera nieco innego znaczenia. Nie chodzi już o to, aby wnętrze urządzone było tylko w sposób praktyczny, albo ładny, nie chodzi wyłącznie o to, aby wnętrze odzwierciedlało konkretny styl. Dzisiaj, kiedy nastąpił tak duży rozwój wielu dziedzin, przede wszystkim w sferze technicznej, architektura wnętrz musi godzić wiedzę z zakresu sztuk plastycznych, architektury, mediów cyfrowych, multimediów, a także sztuk wizualnych. Architekt dziś nie tylko rysuje i projektuje, ale używa niezwykle skomplikowanych i wyspecjalizowanych programów komputerowych, a jego wiedza musi być bardzo obszerna. Bez odpowiednich bodźców, a więc miłości do tego zawodu i bez odpowiedniej wrażliwości, bycie architektem wnętrz nie jest możliwe.

Artysta,  rzemieślnik, technik

Każdy architekt wnętrz jest po części artystą, gdyż chce i tworzy sztukę, jest rzemieślnikiem, ponieważ wytwarza coś praktycznego, co przydaje się ludziom, ale jest też technikiem, który musi znać specjalistyczne programy i mieć odpowiednią wiedzę, chociażby z zakresu budownictwa. To wszystko sprawia, że wcale nie jest to tak łatwy i przyjemny zawód, jak mogłoby sie niektórym wydawać. Architektura wnętrz kształtuje najbliższe otoczenie człowieka, jest to zatem zadanie bardzo odpowiedzialne. Architekt musi posiąść wiedzę z zakresu wrażliwości artystycznej, ale także z zakresu zagadnień technicznych. Nie może zabraknąć mu zdolności plastycznych, musi posiadać bardzo dobry wzrok, powinien potrafić bezbłędnie rozpoznać różne barwy. Bardzo ważna jest również wypracowany i uwrażliwiony zmysł dotyku. Architektura jest niezwykle wymagająca – często praca wykonywana jest w odpowiednio przygotowanej pracowni, w biurze, ale czasem zdarzają sie wyjazdy. Może okazać sie, że przez pewien czas architekt każdego dnia będzie przebywał w miejscy gdzie trwa realizacja projektu. Biorąc pod uwagę, że architekturą wnętrz zajmują się przede wszystkim osoby z bardzo dużą wyobraźnią, wrażliwością i zmysłem artystycznym, bardzo trudno wypracować im u siebie zdolność systematycznej pracy, a to naprawdę konieczne, a wręcz obowiązkowe. Otwartość i zrozumienie potrzeb – to kolejna cecha każdego, kto chce zajmować się tą dziedziną sztuki – tak, bo architektura jest sztuką, choć bardziej praktyczną i użytkową. Architekt spotyka się z ludźmi, współpracuje z nimi – musi zatem potrafić doskonale słuchać, mięć umiejętność przedstawiania swojej wizji, musi także potrafić zarządzać zespołem, zwłaszcza budowlanym i wykończeniowym – co jak każdy wie – nie jest łatwe.

Pogodzenie wizji z rzeczywistością  

Architektura wnętrz ściśle związana jest ze sztuką. To sztuka inspiruje architekturę. Duża wrażliwość na piękno, zbudowana wyobraźnia, duże poczucie smaku i ogromna wiedza, czasem nie ułatwiają pracy, a ją utrudniają. Każdy architekt chce tworzyć przestrzenie – dzieła, indywidualne i odróżniające się, a rzeczywistość wymaga od architektury często jedynie praktyczności i wygody. Pogodzenie tego, okiełznanie swoich wizji, jest niekiedy bardzo trudnym zadaniem i wyzwaniem. Polscy architekci, jak się okazuje, potrafią to jednak idealnie łączyć. Projekty wykonywane przez Polaków oceniane są jako projekty z duszą. Tłumaczy się to słowiańskim charakterem – zawsze łączą się z jakąś historia, anegdotą – stają się opowieścią. Polskie projekty kupują zwłaszcza Niemcy, w których architekturze brakuje humoru, polotu, lekkości i otwartości.

Zobacz także: Architekt wnętrz Katowice – Anna Kowalcze